Mercedes-Benz

Historia firmy.

Od początku naszej działalności do dziś.
Historia firmy.

Firma została założona w 1990 roku przez Włodzimierza Witman i Mirosława Żurańskiego. Od ponad czterdziestu lat siedziba firmy kojarzona jest z początkiem motoryzacji na wybrzeżu gdańskim. W latach sześćdziesiątych XX w., powstało tutaj pierwsze przedsięwzięcie motoryzacyjne "Behamot", następnie "Motozbyt" i P.P. Polmozbyt. Lokalizacja firmy przy głównej arterii Trójmiasta łączącej Gdańsk i Gdynię od wielu lat stanowi jej istotną zaletę. Bezpośrednio przed otrzymaniem autoryzacji Mercedesa firma jako stacja obsługi P.P. Polmozbyt posiadała autoryzację w zakresie obsługi samochodów marek radzieckich: Łada, Wołga, Zaporożec.

Przełomowym momentem dla rozwoju firmy i jej działalności było podpisanie jesienią 1991 roku listu intencyjnego z Generalnym Przedstawicielem Mercedes-Benz w Polsce firmą Sobiesław Zasada Ltd. Wówczas to po modernizacji obiektu, przeszkoleniu pierwszej grupy mechaników, personelu biura obsługi klientów oraz magazynu, a także zakupieniu niezbędnego wyposażenia technicznego wiosną 1992, pod nazwą Witman-Żurański rozpoczęto obsługiwać pojazdy z gwiazdą.

Przez pierwsze pół roku naprawy samochodów Mercedes-Benz wykonywano przy udziale czterech mechaników w godzinach od 8.00 do 16.00. Potrzeby rynku były jednak dużo większe, co przyczyniło się do zatrudnienia większej ilości mechaników i pracowników biura obsługi i w konsekwencji pozwoliło w sposób płynny rozszerzyć ilość stanowisk naprawczych do sześciu. Do 1996 w firmie obsługiwano równolegle samochody Mercedes-Benz i pojazdy produkcji radzieckiej. Chcąc sprostać potrzebom klientów niemieckiej marki podjęto decyzję o rezygnacji z działalności dwumarkowej i koncentracji działań wyłącznie na użytkownikach samochodów marki Mercedes-Benz. Wymagało to zatrudnienia i przeszkolenia nowego personelu, zwiększenia stanu magazynowego w zakresie części zamiennych do samochodów Mercedes-Benz.

W roku 1999 firma uzyskała na mocy umowy statut dealera, dzięki której jest upoważniona do sprzedaży i serwisowania pojazdów marki Mercedes-Benz, jak i do sprzedaży części do samochodów Mercedes-Benz. Od czerwca 2007 roku, po przekształceniach własnościowych Firma funkcjonuje pod nową nazwą - Witman. Prezesem Zarządu została pani Olga Witman.